WILHELM SMEDBERG, sockerskål, silver, Karlstad, sengustaviansk, 1793.

Två uppsvängda hänklar. Bladdekor samt dekor av pärlstav. På livet pålagda antikiserande medaljonger. Rektangulär fot med gallerkant på fyra tassfötter. Lock med kottformad lockknopp. Höjd 24 cm. Vikt 643 gram. Strösked av Sven Christoffer Holmström (1804-1846), Ulricehamn, medföljer.

Mindre bucklor. Locket med mindre bristningar invändigt, sluter ej heller helt tätt. Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
8 000 SEK