Design
946047

Florence Knoll

(USA, 1917-2019)
Florence Knoll
(USA, 1917-2019)

FLORENCE KNOLL, skänk / sideboard för Artek, licenstillverkad av Billnäs fabrik, Fiskars, Finland 1960-tal.

Två skjutdörrar med bakomliggande hyllplan och draglådor. Metallben. Längd 113 cm, djup 42,5 cm, höjd 73 cm. Stämpelmärkt av tillverkaren.

Skador. Handtag med färgbortfall. Senare ytbehandling. Nyckel saknas.

Utropspris
200 EUR