Bemålad och bronserad, fast stoppad sits och rygg, svängd rygg med skulpterad dekor av bladstav och lejonhuvuden, sarg med palmetter, raka kannelerade bladhölstrade ben med rosettanfanger
Smärre slitage. Senare klädsel. Förstärkning. Färgbortfall. Senare målning. Skador.