Fåglar i underglasyr, förgylld dekor.
Tekanna, sockerskål med lock, gräddkanna, kakfat, 12 kaffekoppar med fat, 6 tekoppar med fat, 12 assietter.
Kakfatets diameter 22 cm, kaffekoppens diameter exkl hänkel 7,5 cm, tekoppen 10 cm, assietten 15,5 cm.
Smärre slitage i förgyllningen.