MOSSE STOOPENDAAL, olja på duk, signerad och daterad -28.
Änder i flykt. Bildens mått ca 55 x 116 cm.
Sedvanligt slitage. Krackelyrer. Mindre fläckar. Smärre färgbortfall i kant. Repa med färgförlust i överkant, troligen ursprunglig.
Mosse Stoopendaal utbildades av sin far konstnären Georg Stoopendaal, och ägnade sig i mycket unga år åt måleri och tecknande. En stor inspiratör var också Bruno Liljefors, som han delade intresset för jakt med. Hans ateljé var främst ute i naturen och motiven blev sålunda landskap med djur - ofta fåglar, harar och rävar. Georg Stoopendaal ställde bland annat ut i Stockholm och Göteborg och var medlem i Göteborgs konstnärsklubb. Målningarna utfördes främst i olja och akvarell.