OLOF OTTELIN, skänk / toalettbord, "Ypsilon", Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1960-tal.
Teak. Tre separata delar bestående av hurts, skåp och toalettbord. Toalettbord med fackinredning samt spegel. Skåpet med 2 hyllplan. Fyra draglådor i hurtsen. Längd 155 cm, djup 45 cm, höjd 67 cm.
Sedvanligt slitage. En hyllhållare saknas.