Fanerad med mahogny. Två lådor i sarg. Ett hyllplan undertill. Längd 80 cm, bredd 32 cm, höjd 78 cm.
Bruksskick. Krackelyrer i lacken. Märken. Hål borrat för sladdar på bakstycket.