Rak form. Fanerat med bl a valnöt. Rektangulär skiva av grönspräcklig marmor. I fronten fyra lådor. Längd 176, djup 47, höjd 77 cm.
Bruksslitage, skivan med smärre repor och fläckar. Smärre fanérskador.