Front med björkfanér. Vitlackerade sidostycken samt bakstycke. Skåpdel med hyllinredning. Nedtill en låda. Två hjul. Längd 75 cm, bredd 48 cm, höjd 175 cm.
Bruksskick med repor och smärre fläckar. En skåpsdörr om-monterad.