Gustavsberg

(Sverige)
Gustavsberg
(Sverige)

YTTERFODER, "Fågel", flintgods, Gustafsberg, 1800/1900-tal.

Blå tryckt dekor av fåglar och blommor, lejonhänklar. Diameter 29 , höjd 28 cm.

Slitage. Smärre fläckar. Repor. Tillverkningsdefekt.

Formgivare

Gustavsbergs keramiska fabrik anlades 1825 på Värmdö. Fabriken tillverkade till en början främst serviser i flintgods med koppartryckt dekor av engelsk typ. Landskap och slottsmotiv var vanliga. Vid mitten av 1800-talet expanderade fabriken och man började tillverka benporslin och ironstone china. Förutom serviser tillverkar Gustavsberg prydnadskeramik så som parian, majolikaimitationer, jaspergods och stengods. Från 1890-talet började Gustavsberg tillämpa studioarbeten med konstnärliga medarbetare likt Rörstrand. Wilhelm Kåge, Stig Lindberg, Lisa Larson har alla varit knutna till fabriken. Designer vi minns från Gustavsberg är ”Blå blom”, ”Pyro”, ”Argenta”, ”Berså” med flera.

Utropspris
1 500 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962