JOSEF EKBERG, Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg, 1911.
På rund fot. Hänklar i form av lejonmaskaroner. Dekorerad med "Tre Kronor". I botten "Gustafsberg pinx JE 1911". Diameter 29 cm, höjd 29 cm.
Krackelyr. Slitage. Repor. Obetydligt glasyrnagg.