Intarsia och inläggningar av div. träslag i form av listverk, festonger och medaljonger. Dörrpar med bakomliggande hyllor och lådor. Två lådor undertill. Raka nedåt avsmalnande ben och tvärställda hörn. Längd 121, djup 44, höjd 126 cm. Nyckel finns.
Lagning(vid lås). Nagg. Smärre slitage. Fläckar.