EINARI KYÖSTILÄ, karmstolar, ett par, Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1940-tal.
Formpressad björkplywood och massiv björk. Löstagbar sits. Bredd 56 cm, sitthöjd 40 cm, totalhöjd 70 cm.
Slitage. Lagningar. Ny klädsel.