Runt bord och fyra stolar. Lackerat stålrör och komposit. Etikettmärkta "EMU Made in Italy". Bordets diameter 110 cm, höjd 70 cm. Stolarnas sitthöjd 45 cm.
Något slitage. Fotavslutningar saknas. Skivan med smärre repor. Stolar något gulnade.
Historien om Emu började i Italien år 1951, då bröderna Aldo och Angelo Biscarini samt Dante Menconi beslutde att använda sina erfarenheter som de fick som radioingenjörer under andra världskriget. De grundade en mekanisk verkstad som tidigare specialiserat sig på att producera militär utrustning och blev pionjärer i arbetet för bearbeta och skydda metall genom att ta fram en ny ytbehandling . Företagets övergång från militära produkter till möbelindustrin skedde i slutet av 50-talet och deras arbete har sedan dess fortsatt att utvecklats.