Asymmetrisk sittbänk i vinrött läder med ben av lackerat stål. Sitthöjd ca 44 cm. Längd 214 cm.
Slitage. Repor. Märken. Smärre fläckar.
Moderna museet.
Formgavs som uppdrag av Moderna Museet i Stockholm inför deras nyinvigning 2004. Stod sedan i utställningssalarna för besökare att sitta på fram till 2012, då inredningen byttes ut.