SKULPTUR, brons, 1900-talets början.

I form av stående lejon. Monterad på sockel av svart sten. Märkt med mässingsbricka med texten "Z.Erg. a.d 40 jähr. Stiftungsfest d. Kegelclubs. Zum gestreiften Frack I/L. Präsidenten seine Freunde. Höjd ca 14, längd ca 16 cm.

Sockel med nagg.

Utropspris
1 500 SEK