Ur soffgrupp 158. Lösa stoppade plymåer med undervarande läderremmar. Stomme av oljad ek. Plymåerana märkta Engen. Sitthöjd ca 36 cm. Längd 188 cm.
Smärre slitage och fläckar. Repor. Märken.
"Svenska möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970". Andreas Siesing, Atlantis 2015. s. 167.