Hilding Werner

(Sverige, 1880-1944)
Hilding Werner
(Sverige, 1880-1944)

HILDING WERNER, olja på duk, signerad H Werner.

Sommarlandskap med sjö och åkerlandskap. Bildens mått 45 x 80 cm.

Smärre slitage.

Konstnär

Skaffade sig under studietiden inkomster som karikatyrtecknare. I Richard Berghs målarskola vaknade hans intresse för landskapsmåleriet och efter återflytten till sin barndoms landskap Värmland förblev han en romantisk stämningsskildrare av hembygden under påverkan av medlemmarna i Rackstad-gruppen.
Representerad på Värmlands museum i Karlstad.

Utropspris
8 000 SEK