OIVA TOIKKA, SKÅL och DRICKSGLAS, 4 st, "Flora". Modellen formgiven 1966.
Klart glas med blommotiv. Serveringsskålens höjd 14 cm, diameter 24,5 cm. Dricksglasens höjd 11,5 cm. Etikettmärkt Iittala.
Ett smärre kantnagg på skålens insida.
Oiva Toikka (1931-2019) är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av "glasfåglar". Framgångarna har också varit stora inom andra konstnärliga områden, Toikka har exempelvis anlitats som kostymtecknare för flertalet teater- och operauppsättningar, varav produktioner hos Finlands Nationalopera bör nämnas.
Läs mer