Fanerat med bl a mahogny. Intarsiadekor. Glasade skåpdörrar med bakomliggande hyllinredning. Uppsvängt krön med dekor av snäcka. Undertill två lådor. Längd 104 cm, bredd 34 cm, höjd 196 cm. Nyckel finns.
Bruksskick. Renoverat och kompletterat, senare bakstycke och invändig textil. Några sprickor i träet samt avslag, några lagningar. Märken.