ERIC MERTHEN, soffa "Tornado" , IRE möbler, Skillingaryd, 1960/70-tal.

Stomme av ek. Lösa plymåer i rygg och sits, klädda karmar. Vid ryggen läderremmar. Längd 194 cm. Sitthöjd ca 42 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Fläckar. Mindre skador vid tyget under sittdynan.

Utropspris
5 000 SEK