PHILIP ARCTANDER, tillskriven, fåtölj, "Clam Chair" / "Muslinge", sannolikt Sune Johanssons möbelfabrik,
Nässjö 1950-tal. Omklädd i Stig Lindbergs tyg "Lustgården". Sitthöjd 31-39 cm.
Smärre slitage, senare klädsel, träpluggar saknas på ena armstödet.