FOLKE OHLSSON, fåtöljer, ett par, Bodafors, 1961.
Stomme av teak. Lösa sits- och ryggplymåer. Resårsits. Brännmärkta. Sitthöjd 38 cm.
Slitage. Repor. Märken. Senare klädsel och dynor. Vissa resårremmar torkade. En dyna med hål på klädsel. En dyna med trasig dragkedja.