Kan inte nå servern

August Strindberg

(Sverige, 1849-1912)
August Strindberg
(Sverige, 1849-1912)

AUGUST STRINDBERG, "Den ockulta dagboken".

I handinbundet samlarutförande. Nummer 1/99.

Inga synliga skador.

Övrig information

För första gången sedan August Strindberg förde den mytomspunna "Ockulta dagboken" mellan åren 1896-1908 blir texten nu fullt läslig både som ett stort faksimil i färg, en lika stor typograferad version och ett utförligt band med kommentarer.

"Ockulta dagboken" skrevs under de år som täcker Infernokrisens Paris och Lund, återvändandet till Stockholm, äktenskapet med Harriet Bosse och starten av Intima Teatern, men också över tillkomsten av en lång rad litterära verk, från dramer som "Till Damaskus", "Ett drömspel" och "Dödsdansen" till spektakulära prosaverk som "Inferno", "Svarta fanor" och "En blå bok".

Läs denna anteckning från den 15:e juli 1900 för att få en känsla för hans språk:

"På aftonen tog jag en droska och åkte kring Djurgården, det var som förhäxat:
mötte endast krymplingar av alla möjliga slag; rusiga, röda, till och med barn som liknande demoner - En hund ville hoppa upp på kuskbocken; kusken konverserade mig om vidriga ämnen; slutligen måste jag åka bakom skökor av vilka den ena syntes älska den andra; den ena var klädd som en nunna, svart klänning med vit hög krage; den ena var lik Frida. (den äldre tjocka). I gräset vid Rosendal lågo partier , men alltid två män och en kvinna ---. Mitt i allt , och den enda jag kände igen, var Professor Montan! Det var rysligt! I denna afton tändes gatlyktorna!"

99 numrerade exemplar av Strindbergs "Ockulta dagboken" tillverkas av Norstedts i ett särskilt påkostat samlarutförande förvarat i en handgjord kassett. Nummer 1/99 ställdes ut på Bukowskis utställning "Strindberg på Bukowskis" 2-6 maj 2012 och auktioneras ut till förmån för advokater utan gränser.

Dessa handinbundna band har pärmar av skinn, är präglade med guldfolie på rygg och framsida och försedda med två märkband, silkeskapitäl och guldinfärgade för- och eftersättsblad från Italien. Bokbindaren heter Roger Johansson och är verksam i Stockholm.

Formgivare

August Strindberg var en av Sveriges största författare, dramatiker och bildkonstnär. Han var en central gestalt i sin samtids kulturliv och som en konfliktsökande samhällskritiskt lagd person var han ständigt omdebatterad. Strindberg började måla redan som ung men gjorde ett uppehåll till in på 90-talet, när han kom att flitigt umgås med konstnärer både i Sverige och utomlands. Han utförde ett drygt hundratal målningar med vindpiskade hav, klippor, ovädershimlar och översvämningslandskap, han målade i breda drag med palettkniv i en återhållen, dramatisk färgskala och präglade av konstnärens starka temperament. Samtidigt ägnade han sig också åt modellering och hade en aktiv roll i konstdebatten. Han blev tidigt internationellt känd för hans verk, tankar och idéer. Strindberg var ständigt produktiv och banbrytande. Han var en god men opålitlig samhällsmedborgare som gjorde ombytligheten till en dygd. En reaktionär radikal. Representerad bland annat på Nationalmuseum, Nordiska museet och Thielska galleriet i Stockholm samt i många privatsamlingar.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
10 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Kontakt
Christian Olsén
Stockholm
Christian Olsén
Värderare
+46 (0)703 09 56 57

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?