FIGURINER, brons, 2 st. Efter Antiken. 1900-talets mitt.

Sittande egyptisk Kattgudinna, "Bastet", Höjd 10. Tjur, längd 10.

Bruksslitage

Proveniens

Konstnären Henning Malmström. Henning Malmström var samlare av föremål från antiken. Hans samling av porträtthuvuden finns idag på Malmö Museum.

Utropspris
2 000 SEK