ca 1 ct, kvalitet ca I-J-si, samt mindre åttkantslipade diamanter, 14K guld med fattning i silver, storlek 17.25/54, total vikt 3 g. Förminskningsskena i 18K guld.
En mindre diamant utbytt till modern briljantslipad diamant. Nagg. Slitage. Otydliga stämplar.