MATTA, rölakan, Rakel Carlander, signerad RC, 1900-talets tredje kvartal, 303 x 202 cm.

Rutmönstrad i mestadels blått. Polykrom dekor.

Bruksskick. Skadade fransar. Fläckar.

Utropspris
10 000 SEK