Stock i valnöt med nätskuren dekor. Stålbeslag med graverad dekor. Dubbelpipigt. Laddstock i trä. Märkt "3671" på varbygeln. Längd 119 cm.
Bruksskick. Märken och mindre hål. Rostangrepp. Skador på nipplarna.