Eero Saarinen

(Finland, 1910-1961)
Eero Saarinen
(Finland, 1910-1961)

EERO SAARINEN, karmstol ,"Tulip", modellen formgiven 1956.

Vitlackerad, sitsen av glasfiber och centralfot av aluminium, lös sittdyna, snurrbar.

Slitage. Blekt. Repor. Torkad stoppning. Fläckar. Limrester på sitsen under dynan. Delvis senare lackering. Färgbortfall.

Formgivare

Utropspris
4 000 SEK