Kaffekanna, sockerskål och gräddsnäcka. Kaffekannan med benisolering, sockerskålen och gräddsnäckan invändigt förgyllda. Godronnerad dekor och pärlband, uppåtsvängda hänklar. Kvadratisk fotplatta med fyra kulfötter. Höjd 14,5 -
30 cm. Vikt 1209 g.
Gravering. Smärre slitage.