Bricka, kaffekanna, tekanna, invändigt förgylld sockerskål med lock och gräddkanna. Höjd 15 - 25,5 cm.
Brickan 49x38 cm. Sammanlagd vikt ca 4520 g.
Bucklor. Sliten förgyllning. Hänklar med bristningar, lagningar och skador. Trasigt gångjärn. Brickan med repor.