Tudelat. Ek. Överdel med brutet krön samt dörrpar med bakomliggande hyllplan och tre lådor. Underdel med nedfällbar skiva och bakomliggande skrivinredning. Fyra lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 115. Djup 56 - 62. Höjd ca 221 cm.
Lås saknas i underdel (lådor och skrivklaff). Slitage. Fläckar. Repor. Märken. Kompletterad med bl a senare listbitar.