Isak Sauer, Stockholm 1765, gräddsnäcka, silver, rokoko.

Invändigt förgylld, snäckformad, på tre fötter, tumgrepp med rocaille. Undertill initialer. Höjd 10 cm, längd 19 cm, vikt c:a 280 gram.

Smärre slitage, två fötter lätt intryckta.

Utropspris
18 000 SEK