PALLASCH, för manskap inom kavalleriet, m / 1893.

Delvis genombrutet fäste av mässing samt träkavel. Rak klinga med blodränna. Svärtad järnbalja. Längd ca 108, varav klingan ca 93 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Missfärgad. Fläckar.

Utropspris
2 000 SEK