MATTA, rölakan, Judith Johansson, signerad JJ, 1950-/60-tal, 200 x 135 cm.
"Dungen". Gråmelerad botten med mönster i grönt, lila blått och brunt.
Bruksskick. Smutsig. Skadade fransar. Blekt.