MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, VÄVNAD, "Grodblad, röd", inplock på linnebotten, signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).
Motiv av blad mot ljus botten. 89 x 27 cm. Komponerad 1933. Tillverkad efter 1942.
Smärre slitage.