MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, VÄVNAD. Rölakan, "Röd häst med föl", signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).
Vävnad komponerad 1930 av Märta Måås-Fjetterström, tillverkad efter 1941. 37 x 36 cm.
Smärre slitage.