Förgylld samt bronserad. Rik dekor av bl.a akantus, lagerblad och bandrosetter. Kannelerade ben. Fast stoppad rygg och sits, klädda med mönstrad textil. Längd ca 134 cm.
Bruksslitage, ställvis hårdare på klädsel. Lagningar. Senare klädsel. Synliga skarvar. Delvis maskstungen. Sprickor. Renoverad och kompletterad.