Förgyllda samt bronserada. Rikt dekorerade av bl.a akantus, lagerblad och bandrosetter. Kannelerade ben. Fast stoppade ryggar och sitsar, klädda med mönstrad textil. En märkt "80610".
Slitage, ställvis hårdare på klädsel. Senare klädsel. Lagningar. Sprickor. Synliga skarvar. Renoverade och kompletterade. Delvis maskstungen.