TABURETT, rokokostil, omkring sekelskiftet 1900.

Betsat lövträ, svängda ben, skuren dekor. Klädd med mönstard textil. Längd 60, bredd 57, höjd 41 cm.

Slitage. Lagningar. Senare klädsel. Sprickor. Mindre skador. Renoverad och kompletterad.

Utropspris
1 500 SEK