Betsat lövträ, svängda ben, skuren dekor. Klädd med mönstard textil. Längd 60, bredd 57, höjd 41 cm.
Slitage. Lagningar. Senare klädsel. Sprickor. Mindre skador. Renoverad och kompletterad.