LÅDFACK SAMT PALL, 1800-talets mitt.

Målat lådfack med sju lådor, nedfällbar klaff. Bredd 103, djup 43-59, höjd 72 cm. Pall på tre ben, sitthöjd ca 57 cm.

Slitage. Torrsprickor. Delvis senare målning. Kompletterad med senare knoppar. Mindre delar saknas. Delvis maskstungen. Fläckar.

Utropspris
4 000 SEK