Målade. Svängda, kopplade ben på claw-and-ballfötter. Balusterformade ryggbrickor. Lös, klädd och stoppad sits. Sitthöjd 46 cm.
Senare målning. Färgbortfall. Slitage. Senare klädsel och sits. Renoverad. Kompletterad. Torrsprickor. Fläckar. Lagningar. En instabil.