KARMSTOLAR, ett par av Charles Francois Normand, mästare i Paris 1747. Paris, 1700-talets andra hälft.

Bok. Stoppad rygg och sits. Snidade blommor och blad. Båda signerade NORMAND, varav en mer otydligt. Sitthöjd 40 cm, bredd 66, total höjd 87 cm.

Lagningar. Förstärkningar. Torrsprickor. Kompletterade fotavslutningar, ca 1 cm. .

Utropspris
20 000 SEK