Bok. Stoppad rygg och sits. Snidade blommor och blad. Båda signerade NORMAND, varav en mer otydligt. Sitthöjd 40 cm, bredd 66, total höjd 87 cm.
Lagningar. Förstärkningar. Torrsprickor. Kompletterade fotavslutningar, ca 1 cm. .