SPEGEL MED KONSOLBORD, empirestil, 1900-talets första hälft.

Förgylld och bronserad. Spegel med fasettslipat glas. Dekor av örn samt sfinxer. Spegelns höjd 166, bredd 64 cm. Konsolbord med skiva av marmor. Bredd 69, djup 34, höjd 72 cm.

Slitage. Torrsprickor. Smärre färgbortfall. Fläckar. Kompletterad, delvis senare bakstycke.

Utropspris
4 000 SEK