BYRÅ, barock, 1700-tal.
Målad. Fyra lådor. Beslag av mässing. Skuren dekor. Daterad 1787. Bredd 118, djup 61, höjd 121 cm.
Slitage. Senare målning. Torrsprickor. Delvis maskstungen. Senare beslag. Nyckel saknas.