Allmoge
951045

SKÅP, allmoge, Dalarna, daterad 1795.

Målat. Tudelat. Brutet krön. Överdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan samt skedhylla. Två lådor. Underdel, dörr med bakomliggande hyllplan. Bredd 119, djup 52, höjd ca 200 cm. Nyckel finns.

Slitage. Torrsprickor. Delvis senare målning. Omarbetad/tudelad. Lagningar. Färgbortfall. Delvis maskstungen. Renoverad. Kompletterad.

Utropspris
6 000 SEK