Allmoge
951048

SKÅP, allmoge, Dalarna, daterad 1808.

Målat. brutet krön. Överdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan samt skedhylla. En låda. Underdel, dörr med bakomliggande hyllplan. Bredd 113, djup 52, höjd 195 cm. Nyckel finns.

Slitage. Torrsprickor. Delvis maskstungen. Färgbortfall. Renoverad. Kompletterad. delvis senare bakstycke.

Utropspris
5 000 SEK