LARS HILLERSBERG, blandteknik, "Kriget mellan bilar och människor".
Signerad Hillersberg. Blandteknik på uppfodrad pannå, 44 x 69 cm.
Uppfodrad på pannå. Veck. Hål. Lagningar.
Andreas Berg (red), "Lars Hillersberg - entreprenör och provokatör", 2013, en version av verket avbildad uppslag sid 200-201.
En version av verket återgavs i tidningen PUSS #21, 1972.