SKRIVBORD, art déco, 1930-tal.
Fanerat med masurbjörk. Svängd form. Två lådor i sarg samt välvd dörr med bakomliggande hyllplan och en låda. Bredd 140. Djup 55. Höjd 72 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage och fanerskada. Repor. Märken. Smärre fläckar.
Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".