Fanerad med mahogny. Inläggningar av ljust träslag. Skuren, bronserad dekor av antikiserande karyatider samt lejonfötter. Beslag av förgylld brons. Fyra lådor varav den översta med utfällbar front och bakomliggande skrivinredning. Bredd 117 cm, djup 54 cm, höjd 95 cm. Nyckel finns.
Smärre dekorbortfall och torrsprickor. Fläckar. Obetydligar kompletteringar.